sobota, 2 marca 2013

HPL – a cóż to jest?


Ostrzegam, że w tym wpisie będzie dużo mędrkowania, bo i temat tego wymaga. Więc jeśli nie macie ochoty czytać posta, w którym umieszczonych zostanie kilka dość niezrozumiałych słów, to przejdźcie od razu do kolejnego. Powiem szczerze, że mnie również, początkowo, przerażał temat. Na dodatek, w jednym ze sklepów, pan sprzedawca zapytał, czy nie chcę swojego blatu wykonać z HPL. Możecie sobie wyobrazić jak wtedy wyglądałem. „O czym on do licha mówi?” - pomyślałem. Ale zgłębiłem nieco temat i teraz, tutaj, pragnę się z Wami tą wiedzą podzielić.


Zacznijmy może od definicji. HPL, to z angielskiego skrót od high pressure laminates, czyli laminat wysokociśnieniowy. Jest to warstwowe tworzywo termoutwardzalne, powstałe w wyniku działania wysokiego ciśnienia (wielkości ok. 7 – 9 Mpa), a także wyższej temperatury (w granicach 150 stopni Celsjusza). Skomponowane jest z kilku warstw papieru, impregnowanego fenolową żywicą oraz papieru dekoracyjnego impregnowanego żywicą melaminową. Istnieje możliwość nałożenia dodatkowej, zabezpieczającej przed wpływem warunków atmosferycznych, warstwy. Uff... przebrnęliśmy przez najgorsze.

Właściwości HPL


Laminaty HPL charakteryzują się odpornością na działania chemikaliów. Ponadto są odporne na ścieranie, zadrapania i nacisk. Nie ulegają działaniu wysokich i niskich temperatur, a także promieniowaniu UV. Z punktu widzenia użytkownika, znaczenie ma łatwość ich pielęgnacji oraz fakt, że są całkowicie przyjazne dla zdrowia.

Gdzie możemy je spotkać? Ano, zastosowanie mają na zewnątrz (płyty elewacyjne, zabudowa balkonów), jak i wewnątrz budynków (blaty kuchenne, parapety, drzwi, ścianki działowe, tory w kręgielniach).

HPL


Po tej krótkiej lekcji, podejrzewam, że i dla Was skrót HPL przestanie być enigmatyczny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz