poniedziałek, 9 grudnia 2013

Grzejniki – kryteria wyboru


grzejniki

W tym okresie grzejniki to chyba najbardziej aktualny temat, jak można sobie wyobrazić. Nadejście zimy wiąże się u nas z całkowitą zmianą dotychczasowych przyzwyczajeń oraz przewartościowaniem priorytetów i tak, jak w zimie zrzucamy piękne fatałaszki i wdziewamy grube kufajki, tak samo w dziedzinie aranżacji wnętrz na dalszy plan schodzą wszelkie designerskie fanaberie i niczym ludzie pierwotni, sprzed ery kultury, dbamy już tylko o to, żeby było nam ciepło.


A od tego właśnie są grzejniki, które nagle, z zupełnie niezauważalnego detalu, stają się centralnym (w końcu to ogrzewanie centralne) elementem i niemalże kwintesencją tego, co zwykliśmy nazywać ogniskiem domowym. Dlatego to, na jakie zdecydujemy się grzejniki ma tak duże znaczenia dla komfortu naszego życia. Jakimi zatem kryteriami należy się kierować przy wyborze? Odpowiedź poniżej.

Grzejniki – to tylko fizyka

Jest w fizyce wielkość określana mianem sprawności. Wedle fachowej definicji naukowej sprawność to stosunek wartości wielkości wydawanej przez układ do wartości tej samej wielkości dostarczanej do tego samego układu. Trochę to skomplikowane, więc postaram się wyjaśnić to jak najprościej, posiłkując się przykładem, który nas tutaj interesuje. Grzejniki emitują ciepło dzięki gorącej wodzie, która krąży w ich wnętrzu. W zależności od materiału, z którego są wykonane, grzejniki różnią się między sobą okresem, jaki jest im potrzebny na nagrzanie się, a także długością czasu, przez jaki trzymają tę dostarczoną energię, czyli innymi słowy zanim wystygną. Najsprawniejsze są te, które najszybciej się nagrzewają i najwolniej stygną. I właśnie takie należy kupować.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz